Tegus maaelu tuleb kasuks kogu Eestile

Maaettevõtlus ei piirdu ainult põllumajanduse ja toiduainetööstusega, õnneks on ka näiteks puidu- ja metallitööstusi, turismi­ettevõtteid ja mitmeid teisi teenusepakkujaid. Miks ei võiks maal tegutseda ka IT-ettevõtted, sest kindlasti aitaks loodus maandada programmeerijate kiireloomulisest tööst tulenevaid pingeid. Ja sõit linna lähedale maakonda võtab sama palju aega, kui sõitmine Tallinna äärelinnast kesklinna.

Kui inimesed peaksid valima, kas süüa tavapärast sööki või süstida endasse laboris valmistatud toitaineid, siis langeks 99,9% valik tavapärase toidu kasuks.

Enamik eelistaks kindlasti süüa köögivilju, liha- ja piima­tooteid ning hammustada leiba kõrvale. Aga kui kõik elaksid linnas, siis kortermajade katustel ja asfaldiplatsidel kasvatatud toiduga kõik maailma elanikud söönuks ei saaks. Järelikult on meie kõigi toidulaua katmiseks väga oluline, et elu maapiirkonnas säiliks ja areneks.

Eelnev mõttearendus on utreeritud, et teadvustada maal elamise ja toidu tootmise olulisust. Kõik ei peagi elama maal ja tegelema toidutootmisega, piisab sellest, kui oma tegudega aitame ja soodustame maapiirkonna ettevõtjate tegevust. Poes saame otsustada kodumaise tootja kasuks, teades et:

  • tootmisega kaasnevad maksud on jäänud Eestisse ja see aitab meie iseseisvusel püsida.
  • värskem on tervislikum
  • lühem teekond toidulauale on keskkonnasäästlikum

Kolm kümnendit maapiir­kondade arengu heaks

Maaelu Edendamise Sihtasutusel (MES) käib 30. tegutsemisaasta. Toimetame jätkuvalt selleks, et elu- ja ettevõtluskeskkond maapiirkondades säiliks ja areneks. Kui on tööd, on ka elanikud, koolid ja kultuuriasutused. 2400 inimest töötab neis 246 ettevõttes, mis kasutasid 2022. aastal pangast laenu võtmiseks meie sihtasutuse käendust. 2022. aasta lõpuks oli kehtivate käenduste rahaline maht kokku 89 miljonit, ehk sihtasutuse käenduste mõju puudutab kordades suuremat töötajate arvu.

Lisaks käendustele pakume laene, mida 2022. aastal väljastasime 19,6 miljonit eurot, ja aasta lõpuks oli laenuportfelli suurus 143 miljonit eurot. Üsna väiksearvulise meeskonnaga, kus on ainult 15 töötajat, haldame ca 2000 käenduse- ja laenulepingut, millega seotud varade maht on ca 300 miljonit eurot.

MES ei ole pank ega konkureeri nendega. Meie pakutavad vahendid laiendavad finantseerimise võimalusi. Üks levinum probleem on maal asuvate hoonete vähene turuväärtus, mis ei võimalda pangast vajalikus mahus laenu saada. Laenu saamisel võib probleem olla ka ettevõtja ajutiselt vähenenud rahavoog, mille võib tingida ebasoodne ilmastik või klientide ostujõu ootamatu vähenemine. Nendel juhtudel saab sihtasutuse käendusega probleemi lahendada. Käendame kuni 80% laenusummast ja käenduse suurus võib olla kuni 2,5 miljonit eurot ettevõtja kohta.

Alternatiiv või täiendus pangalaenule

Sihtasutus vahendab Euroopa Liidu fondide raha, mille laenamise tingimused on pangalaenudega võrreldes paindlikumad. Pikemate maksepuhkuste ja tagasimakse graafikute abil saab igakuist laenumakset vähendada nii, et ka pikema käivitusperioodiga äriplaan saaks teostatud. Sihtasutuse pakutavate laenudega saab alustada uue äriplaani elluviimist või tõhustada olemasolevat tegevust. Oluline, et see oleks keskkonnasäästlik ja looks uusi töökohti.

Sihtasutus peab saadavatest tuludest ära katma tegevuskulud, st sihtasutus on isemajandav. Kuid toodete tasud määrame vastavalt meile kehtestatud õigusaktidele. Tasu suurused sõltuvad enamiku meetmete puhul ettevõtjale arvutatud riskimäärast ja tagatise suurusest. Sihtasutus saab võimalusel tasu vähendada vähese tähtsusega abi või riigiabi andes, mida arvutame iga lepingu ja kliendi puhul eraldi.

Ettevõtjad, kes kasutavad meie pakutavaid laene, ilmselt pangast soodsamat lahendust samadel tingimustel ei saaks, kuna panga jaoks oleks tegemist liiga suure riskiga. Sihtasutusega lepinguid sõlmides puudub lepingutasu, mis teeb ettevõtjale olukorra lihtsamaks. Tavaliselt on uue projekti käivitamisel iga euro väärtuslikum kui juba toimiva äri korral. Kui äriplaan on käivitunud ja panga jaoks riskid vastuvõetavad, saab sihtasutuse laenud ilma leppetrahvideta soodsama pangalaenuga refinantseerida.

Maaelu Edendamise Sihtasutus teeb tööd, et luua soodsat pinnast maapiirkonnas, kus saavad kasvama hakata nutikad äriideed, millega muidu oleks keeruline alustada. Lisaks maandame käenduste või põllumaa kapitalirendi (sale-lease back) lepinguga põllumeeste ajutiselt tekkivaid rahavooriske, mille tingivad ebasoodsad ilmastikuolud või maailma turuhindade kõikumised. Meie avame oma „vihmavarju“ just siis kui sajab ja aitame koos raskustest läbi tulla ning kui „sadu“ kestab ka mitu aastat, oleme kannatlikud.

Aga iga Eesti elanik saab poes tarku valikuid tehes tagada endale ja toidutootjatele kindlama tuleviku, mis küll vahest toidukorvi mõne euro võrra kallimaks teeb, aga kordades rohkem meile kõigile tagasi annab. Hispaania või Argentiina taluniku makstud maksud Eestisse ei jõua, küll aga nende toodetud liha või köögiviljad. Ostes Eesti toitu, oleme parema tervisega, loodus on puhtam ja riigi maksutulu suurem ilma makse tõstmata! Ka väikesed otsused poeleti ees annavad kokku suure tulemuse.

Hea teada

Kodu ostmiseks MESi kaaslaen

Maapiirkonnas asuvate varade madal tagatisväärtus ei piira ainult ettevõtjate laenuvõimalusi. Sama probleem tekib elumaja soetamisel või ehitamisel. Ka siin on MES abiks, andes pankade pakutavale kodulaenule lisaks kaaslaenu kuni 100 000 eurot, mis on mõeldud puudujääva tagatisväärtuse katteks. Kui pank hindab tagatist piisavaks, et ise kogu laen väljastada, siis sihtasutuse laenu võtta ei saa ja polegi ilmselt vaja. Kaaslaenu tingimused: www.mes.ee/eluaseme-kaaslaen. Praeguseks on rahuldatud 48 kaaslaenu taotlust summas 2 871 628 eurot.

Kommentaar

Ainar Sepp, Öun Drinks OÜ tegevjuht

Oleme kasutanud erinevaid MESi teenuseid ja need on meie ettevõtte arengu tagamisel olnud väga olulised. MESi laenukäendus on meid aidanud olukorras, kus laenu võtmiseks oma tagatisest ei piisanud. Maapiirkonnas on reaalne olukord see, et uut tootmishoonet ehitades tuleb selle turuväärtus väiksem kui ehitusmaksumus. Seetõttu on lisatagatised väga omal kohal. Koroonakriisi alguskuudel, kui kogu meie müük sisuliselt seiskus, oli MESi COVIDi käibelaen väga õigel ajal olemas ja see aitas kriisiperioodi üle elada. MESi investeeringulaenu toel oleme teinud tootmishoonele juurdeehituse ja uuendanud tootmisliini. MESi teenused ja professionaalne meeskond on aidanud meil jõuda sellele tasemele, kus me praegu oleme ja seeläbi aidata kaasa ka kogu maaelu edendamisele.

Artikli allikas:  Põllumehe Teataja aprill 2023

T: 648 4064

E: mes@mes.ee

A: Oru 21, 71003 Viljandi

e-PRIA Facebook Instagram
Privaatsustingimused Isikuandmete töötlemine
MES kasutab küpsiseid parema kasutajakogemuse ja isikupärastatud teenuse pakkumiseks.